Cześć!! 🙂
W dzisiejszym wpisie przedstawię koncepcję Graya Cooka „Joint by Joint aproach”
W celu lepszego zrozumienia koncepcji należy wyjaśni następujące pojęcia:
- Mobilność: zdolność układu nerwowo- mięśniowego do wykonywania pełnego zakresu ruchu dostępnego w danym stawie. Definicja dla każdego: Zakres ruchu który możemy wykorzystać w stawie np. ruch okrężny w stawie ramiennym. Zmniejszenie mobilności może skutkować sztywnością w obrębie stawu, bólem co zmniejszy zakres naszego ruchu czyli mobilność.
- Stabilność: aktywna kontrola mięśniowa pozwalająca przenosić siłę w połączeniu z elastycznością tkanki mięśniowej oraz mobilnością stawu. Definicja dla każdego: Możliwość wykorzystania pełnego zakresu ruchu wraz z jego kontrolą w celu wykonania czynności ruchowej np. brak stabilności odcinka lędźwiowego kręgosłupa może przyczyniać się do błędnego wykonywanego przysiadu i tworzenia przeciążeń w obrębie kręgosłupa i stawów obwodowych.
Powyższa koncepcja postrzega układ ruchu człowieka jako system stawów. Każdy pojedynczy staw, grupa stawów pełni określoną funkcję w naszym aparacie ruchu, przez co jesteśmy w stanie oszacować ryzyko możliwych dysfunkcji danej okolicy oraz wprowadzić profilaktykę treningową w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia kontuzji. „Staw po Stawie”- każdy segment układu ruchu cechuje się większą mobilnością lub stabilnością patrząc od dołu przedstawionego obrazka widzimy następujące cechy:
- Na Czerwono: Stawy stabilne.
- Na Niebiesko: Stawy Mobilne
- Stopa: Stabilność
- Staw skokowy: Mobilność
- Staw kolanowy: Stabilność
- Staw biodrowy: Mobilność
- Odcinek lędźwiowy kręgosłupa: Stabilność
- Odcinek Piersiowy kręgosłupa: Mobilność
- Odcinek Szyjny kręgosłupa: Mobilność
- Łopatka: Stabilność
- Staw ramienny: Mobilność
- Staw łokciowy: Stabilność
- Staw promieniowo- nadgarstkowy: Mobilność

Koncepcja zakłada przenoszenie przeciążeń, jeżeli nie posiadamy mobilności np. w stawie skokowym najprawdopodobniej dochodzi do przeciążania stawu leżącego wyżej oraz niżej .
Pozdrawiam ERNEST 🙂