Pierścień, Stożek „ROTATORÓW”

Witam, dziś przybliżę anatomiczną budowę stożka rotatorów lub jak zwykło się mawiać pierścienia rotatorów. Ja osobiście preferuję nazewnictwo pierścień rotatorów, a więc takiego również będę używał we wpisach związanych z tym tematem

Pierścień rotatorów tworzą 4 ścięgna następujących mięśni:

  1. M. Podłopatkowego- ścięgno tego mięśnia przyczepia się od przodu stawu ramiennego
  2. M. Nadgrzebieniowego
  3. M. Podgrzebieniowego
  4. M. Obłego mniejszego

Funkcja Pierścienia rotatorów

  • Ścięgna tych mięśni wplatają się i zrastają z torebką stawu ramiennego
  • Stabilizują głowę kości ramiennej w panewce
  • Odpowiadają za ruchy rotacyjne wykonywane w stawie ramiennym

Przekładając to na bardzie zrozumiały język pierścień rotatorów ma przede wszystkim za zadanie utrzymać głowę kości ramiennej w stawie i zapobiegać jej wypadnięciu podczas codziennie wykonywanych ruchów naszą kończyną górną oraz wykonywać wszystkie ruchy rotacyjne naszego ramienia w bezpieczny bezbolesny sposób.

Warto zauważyć iż M. Podłopatkowy ma swój przyczep na guzku mniejszym kości ramiennej a więc wykonuje on rotację wewnętrzną naszej kończyny. Ruch ten wygląda jak na zdjęciu poniżej.

Zaś reszta mięśni pierścienia ma swój przyczep na guzku większym kości ramiennej, dzięki czemu są one rotatorami zewnętrznymi, należy dodać iż najsilniejszym rotatorem zewnętrznym jest M. Podgrzebieniowy, który wspomagany jest przez M. Obły mniejszy, oraz M. Nadgrzebieniowy. Ruch rotacji zewnętrznej wygląda jak na zdjęciu poniżej

Podsumowując: jasne jest że jeżeli odczuwamy ból, dyskomfort podczas wykonywania czynności pokazanych na powyższych zdjęciach, warto zgłosić się do fizjoterapeuty w celu odnalezienia przyczyny dyfunkcyjnego mięśnia.

Dodaj komentarz