
Cześć!
Witam w pierwszej FizjoPigułce
W dzisiejszym wpisie przedstawię korzyści, przeciwwskazania oraz podstawowe informacje dotyczące „Rolowania” Tak więc ZACZYNAMY:
Rolowanie jest to metoda automasażu polegająca na rozluźnianiu mięśni, powięzi. Pewnie zastanawiacie się co to jest powięź??
W skrócie: Powięź jest to sieć tkanki łącznej otaczająca każdy mięsień, grupy mięśniowe oraz narządy wewnętrzne. Możną ją nazwać spoidłem całego ciała, tak więc np. problem z prawym barkiem może spowodować ból lewego biodra gdyż poprzez powięź zachodzi transmisja nadmiernych napięć w ciele człowieka. W czasie wysiłku fizycznego, ciężkiej pracy, długiego przebywania w pozycji siedzącej, powielania nieprawidłowych wzorców ruchowych dochodzi do mikrouszkodzeń w powięzi, powstają zgrubienia oraz pojawia się sztywność tkankowa. Te wszystkie aspekty nie pozwalają na swobodną pracę mięśni, struktur około stawowych oraz nerwowych.
Poprzez rolowanie jesteśmy w stanie poprawić elastyczność, mobilność powięzi względem otaczających ją tkanek, dzięki czemu wpłyniemy na rozluźnienie mięśni
Podczas rolowania woda jest wypychana w podobny sposób jaki możemy zaobserwować podczas wyciskania gąbki. Gdy nacisk na powięź zmniejszy się, następuje ponowny napływ płynu z otaczających tkanek, sieci limfatycznych. W miejscach, gdzie powięź jest mniej elastyczna, występują zrosty oraz zmniejszona ilości płynu, po zastosowaniu rolowania tkanka staję się lepiej nawodniona. Korzyści wynikające z rolownia:
Zwiększenie:
- Potencjału przed treningowego (Mocy, siły dynamicznej mięśni)
- Tempa regeneracji mięśni
- Elastyczności mięśni
Jednocześnie zmniejsza:
- Bolesność mięśni po wysiłku
- Ograniczenia ruchowe po wysiłku związane z bólami po treningowym (DOMS) Po co się rolować i dlaczego?
Napięte mięśnie mogą prowadzić do:
- Zwiększonego ryzyka kontuzji
- Braku prawidłowego zakresu ruchu
- Dolegliwości bólowych
- Wolniejszej regeneracji
Dla kogo jest rolowanie?
Dla osób trenujących, zawodowo, amatorsko, wykonujących ciężką pracę fizyczną oraz spędzających długie godziny w pozycji siedzącej Dla każdej osoby potrzebującej rozluźnienia oraz regeneracji mięśni.
Przed rolowaniem należy wykluczyć przeciwwskazania:
- Stany gorączkowe (infekcje organizmu)
- Stan zapalny w obrębie masowanego miejsca (świeże złamania, przerwanie ciągłości skóry, reumatoidalne zapalenie stawów- RZS)
- Nowotwory
- Nadwrażliwość skóry
- Zaawansowana cukrzyca
- Zaawansowane żylaki
- Zakrzepica żył Rolkę można wykorzystać zarówno w treningu, jak i sporcie do ćwiczeń stabilizacyjno-koordynacyjnych.
Pozdrawiam ERNEST